jak znaleźć pracę w it - blog

Jak znaleźć pierwszą pracę w IT?

 

Na wstępie należałoby się zastanowić czym tak naprawdę jest praca i jaką rolę odrywa w codziennym życiu człowieka. Praca dla każdego człowieka pełni bardzo ważną rolę, bo nie tylko daje nam wynagrodzenie, które pozwoli nam przetrwać ale także możemy w niej się rozwijać na różnych płaszczyznach, poznawać nowych ludzi a przede wszystkim mieć poczucie własnej wartości. Poszukiwanie pracy nie jest wcale zadaniem łatwym jak się wielu osobom wydaję. Najważniejsze jest to by mieć świadomość własnych talentów, zainteresowań oraz planów na przyszłość. Bez tych trzech podstawowych czynników ani rusz! Często słyszymy od swoich najbliższych osób słowa typu: „Zostań prawnikiem”, „Ucz się i idź na medycynę”, „Zostań programistą to będziesz zarabiał dużo pieniędzy…” a my za wszelką cenę chcemy tym potrzebą sprostać i iść za chwilą, nie zastanawiając się nad tym czy to jest ten zawód w którym widzimy siebie za kilka lat. Cykliczne nagłaśnianie przez media informacji o wysokich zarobkach i dużym zapotrzebowaniu pracowników w branży IT stało się na porządku dziennym. Tylko dlaczego nie wspominają, że chodzi o specjalistów a „wysokie zarobki” są efektem ciężkich lat nieustannej nauki, poznawania nowych technologii i przepracowania tysiąca godzin w pracy do której początkującym informatykom jest ciężko się dostać. Już niezbyt ciekawie brzmi prawda? Nie dla tych, którzy się faktycznie tym interesują i sprawia im to przyjemność. Gdy już wiemy co chcemy robić, co nam sprawia przyjemność a głównym czynnikiem stojącym za zainteresowaniem tym zawodem nie są pieniądze to oznacza, że jesteśmy gotowi do podjęcia pracy. Teraz największym wyzwaniem dla nas będzie jej znalezienie.

Sposoby na znalezienie pracy

 

Na znalezienie pracy w danej branży, w której chcemy się rozwijać jest wiele metod. Najprostsza i najczęściej wybierana to wyszukanie pracy w internecie. Jest wiele różnych portali ogłoszeniowych zarówno w Polsce jak i na całym świecie, gdzie pracodawcy dodają swoje ogłoszenia w których poszukują kandydata na określone stanowisko. Kolejnym sposobem jest śledzenie lokalnych gazet gdzie również znajdują się ogłoszenia o prace, może nie jest ich tak dużo, ale przy odrobinie szczęścia powinniśmy jakieś znaleźć. Dodatkowo możemy zdobyć informację u naszych bliskich osób, znajomych, na portalach społecznościowych na których jest stworzonych bardzo dużo grup przeznaczonych do dodawania tego typu ogłoszeń. Najważniejsze jest jednak to aby nauczyć się wybierać dane ogłoszenia i określać jakie mamy potencjalne szansę na „telefon” od pracodawcy, który zaprosi nas do swojej firmy. To właśnie na te ogłoszenia powinniśmy składać swoją kandydaturę. Powiedzmy, że jesteśmy początkującym programistą stron i aplikacji internetowych. Nasze umiejętności to podstawy: HTML’a, CSS’a, Javascript, angielski na poziomie B1-B2 i czytanie dokumentacji. A za przykłady wezmę dwa ogłoszenia internetowe z branży IT na stanowisko programisty, Front End Developera.

oferta-pracy-1
oferta-pracy-2
 

Oba ogłoszenia mają określone wymagania, w których wypisane są dane kryteria, których oczekuje nasz przyszły pracodawca od nas oraz dodatkowe umiejętności, które są mile widziane (podnoszą naszą szansę na tle innych kandydatów), ale nie są wymagane. W pierwszym ogłoszeniu, które dodała firma „X” widzimy, że musimy spełnić trzy wymagania (z tym, że musimy je spełniać nie jest tak do końca, ale o tym jeszcze napisze w dalszej części referatu).  Są to:

  1. Chęć do nauki
  2. Wiedza z zakresu tworzenia stron internetowych
  3. Zaangażowanie w pracę

Zakładamy, że jeżeli się tym interesujemy, nauczyliśmy się trzech technologii wyżej wymienionych to te kryteria spełniamy, oraz ponadto z umiejętności dodatkowych spełniamy dwa punkty:

  1. HTML oraz CSS
  2. Javascript

Pora przeanalizować drugie ogłoszenie, która dodała firma „Y”. Pierwsze co się „rzuca” w oczy jest to, że ogłoszenie zostało napisane w języku angielskim. Ale dajemy radę je przeanalizować bo nasz angielski jest na poziomie B1-B2. W wymaganiach, które oczekuje od nas pracodawca widnieje aż dziewięć punktów, a my spełniamy z tych wszystkich tylko dwa i to jeszcze nie pełne.

  1. HTML, CSS, Bootstrap(framework do css’a)
  2. JavascriptJquery (biblioteka do javascript, przyjmijmy, że też jej się nauczyliśmy).

Z umiejętności dodatkowych spełniamy tylko jedną „Graphical skills” (umiejętności graficzne).

Analiza ogłoszeń o pracę

 

Po przeanalizowaniu dwóch ogłoszeń firmy „X” oraz firmy „Y” możemy wybrać tą, w której mamy większą szasnę. W firmie „X” spełniamy wszystkie wymagania określone przez pracodawcę oraz dodatkowo dwie umiejętności dodatkowe. Do tej firmy możemy śmiało aplikować! Natomiast w przypadku firmy „Y” nie spełniamy większości wymaganych kryteriów. W takiej firmie mamy małe szansę na przyjęcie i nie ma potrzeby tracić swojego czasu oraz czasu rekrutera, który będzie sprawdzał nasze ogłoszenie. W przypadku innego ogłoszenia gdzie sytuacja by była podobna też , byśmy nie spełniali jakiegoś jednego lub dwóch kryteriów a jednak większość byśmy spełniali to również możemy śmiało aplikować jak w przypadku firmy „X”. Bo na miejsce tych kryteriów których nie spełniamy, możemy mieć jakąś inną umiejętność, cechę, która zainteresuje naszego pracodawcę i będzie przydatna dla dobra firmy.

Jak stworzyć odpowiednie CV?

 

Udało nam się wreszcie wybrać odpowiednią ofertę, teraz przyszła pora na wysłanie swojej kandydatury. Tu z pomocą przychodzi CV oraz list motywacyjny. Ten etap należy potraktować profesjonalnie i dobrze przygotować swoje CV, jest to w końcu nasza wizytówka, forma życiorysu którą musimy zainteresować naszego pracodawcę. Dobrze napisane cv powinno być estetyczne, poprawne gramatycznie, składać się z szczegółowych informacji przydatnych dla naszego pracodawcy takich jak: imię i nazwisko, nasza profesja, adres zamieszkania, kontakt, link do naszych osiągnięć (projektów, które stworzyliśmy) wraz z opisem, nasze doświadczenie zawodowe, edukacja, umiejętności, które posiadamy, stopień znajomości języków obcych oraz co najważniejsze i nie można o tym zapominać to klauzula poufności. W przypadku jej braku nasze cv może nie zostać rozpatrzone. Jeżeli będziemy wysyłać nasze CV drogą elektroniczną to powinno być ono zapisane w odpowiednim formacie. Najczęściej jest to format pdf, który zapobiega dodatkowym rozjeżdżaniu się elementów oraz sekcji. Poniżej są przedstawione przykłady dwóch CV, gdzie jedno zostało napisane nieprawidłowo a drugie prawidłowo. 

 

Pierwsze CV jest niepoprawne, brakuje tam przede wszystkim kilku istotnych szczegółów. Autor nie dodał swojej profesji, jest to dość istotny szczegół. Pracodawca chce wiedzieć na jakie stanowisko dana osoba aplikuję i czym się zajmuję. W sekcji edukacja autor mógł zapisać w innym formacie datę – na początku rok a później miesiąc. Sekcja doświadczenie wygląda dobrze, poza złym formatem daty. I na tym się kończy całe CV tego kandydata. Jest to stanowczo za mało informacji. Brak tu np. znajomości języka obcego, działalności dodatkowej (zainteresowania), kluczowych umiejętności oraz sekcja doświadczenie powinna być nad sekcją edukacja. Po za tym wszystkim CV nie jest jakość przekonywujące pod względem kolorystycznym (nie wyróżnia się na tle innych).

W przypadku drugiego CV nie można się do niczego przyczepić. Wszystko jest na odpowiednim miejscu, nie brakuje żadnych informacji istotnych dla pracodawcy a cała kompozycja ładnie się prezentuję. Takie cv można bez żadnych zastrzeżeń wysyłać wraz z listem motywacyjnym. W liście motywacyjnym powinny być zawarte takie informację jak przyszłe plany, cele zawodowe i dlaczego chcemy rozwijać się w danej branży. Należy pamiętać, że w CV i w liście motywacyjnym musi być zawarta 100% prawdy o nas. Każde kłamstwo prędzej czy później wyjdzie na jaw.

Jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną?

 

Wreszcie udała nam się złożyć aplikację o pracę a nawet dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną! Co dalej? Przede wszystkim nie należy panikować a wręcz przeciwnie, trzeba się cieszyć, że dostaliśmy szansę i nasze CV zostało pozytywnie odebrane. Pracodawca będzie chciał zweryfikować naszą wiedzę, poznać nas, zadać kilka pytań. Przed rozmową kwalifikacyjną trzeba dowiedzieć się kilku istotnych informacji np. czym się zajmuje firma, takie informację można znaleźć na oficjalnej stronie firmy lub ich mediach społecznościowych. Można również przygotować sobie wstępny scenariusz czyli napisać na czystej kartce pytania, które twoim zdaniem mogę się pojawić na rozmowie np. „Dlaczego chcesz u nas pracować?” i postarać się na nie odpowiedzieć. To na pewno zmniejszy u Ciebie poziom stresu. Dodatkowo dzień przez rozmową kwalifikacyjną należy się porządnie wyspać oraz zrelaksować. Podczas rozmowy odpowiadaj szczerzę na pytania, rekruter szybko „wyłapie” jak będziesz kłamał a to może mieć swoje konsekwencję np. zaprzepaści twoje szansę na prace w tej firmie. Staraj się być uśmiechnięty i słuchać rekrutera uważnie. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej może pojawić się test, sprawdzający twoją wiedzę z danej dziedziny. W przypadku stanowiska front end developera możesz dostać zdjęcia strony internetowej i powiedzieć w jaki sposób byś ją zakodował, albo zostaniesz poproszony o napisanie pewnego rozwiązania problemu w danej technologii, którą znasz (tak było w moim przypadku). Możliwości zadań jest wiele. Na rozmowie kwalifikacyjnej możesz mieć też rozmowę w języku obcym, który podałeś w swoim CV najczęściej na temat zawodowy. Pracodawca chce wiedzieć czy dałbyś radę porozumieć się z klientem z innego kraju.

rozmowa kwalifikacyjna

Jak wynegocjować wynagrodzenie?

 

Kolejnym ważnym aspektem naszej pracy jest odpowiednio dobre wynagrodzenie adekwatne do naszych umiejętności oraz branży, w której działamy. Przed każdym poszukiwaniem pracy powinniśmy mieć już ustalony  minimalny próg wynagrodzenia, który nas satysfakcjonuje. Gdy zostanie poruszone takie pytanie przez pracodawcę to musimy mu dać konkretną odpowiedź. Wynagrodzenia na dane stanowiska w danej branży możemy sprawdzić przede wszystkim w internecie. Jest tam bardzo dużo portali przeznaczonych do tego celu, w których użytkownicy podają swoje wynagrodzenia a następnie co miesiąc jest z tych wszystkich raportów wystawiana średnia. Wynagrodzenie zależy od bardzo wielu czynników np. od naszych umiejętności miękkich, awansów na wyższe stopnie w danej dziedzinie, lokalizacji, w której chcemy dostać pracę (w większych miastach mamy szansę na większe wynagrodzenie) i co najważniejsze technologii, w której się rozwijamy. Według portalu nofluffjobs  średnie wynagrodzenie programisty PHP wynosi 6000zł a REACT Developera aż 9500zł. Różnica jest dosyć spora, jednak należy pamiętać, że technologię lubią się zmieniać a co się z tym wiąże, zapotrzebowanie na nie rośnie/maleje. Gdy jesteśmy na początku swojej kariery w branży IT to nie powinniśmy stawiać wynagrodzenia na pierwszym miejscu. Najważniejsze dla nas powinny być umiejętności, które będziemy pozyskiwać od doświadczonych kolegów z pracy. Często dla pracodawcy jest inwestycją zatrudnienie pracownika stawiającego swoje pierwsze kroki. Taka osoba nie przyniesie na początku żadnych zysków firmie bo musi się jeszcze sporo nauczyć a pracodawca inwestuję w jej edukację. Jednak po uzyskaniu doświadczenia i gdy będzie już wstanie realizować samodzielnie projekty to będzie posiadał jedną bardzo cenną cechę (przynajmniej na to liczy pracodawca) a jest to lojalność wobec firmy. Pracownicy w branży IT często zmieniają swoje miejsce pracy, jest to dobre zjawisko dla nich (o tym w dalszej części referatu) ale dla pracodawcy niekoniecznie. Gdy odchodzi doświadczony pracownik z firmy to wdrożenie nowego pracownika może zająć długi czas, a co za tym idzie mniejsze pieniądze dla firmy (np. ze względu na wydłużenie terminu oddania projektu). Dodatkowo co może zaoferować nasz pracodawca to są karnety na siłownie, do kina, służbowy laptop, telefon a nawet samochód (coraz częściej spotykane).

Kiedy zmienić pracę?

 

Zmiana pracy w branży IT i nie tylko to zjawisko bardzo powszechne. Niesie ono za sobą pozytywne jak i negatywne skutki. Powodów dla, których zmieniamy pracę jest wiele. Jednym z nich jest tzw. wypalenie zawodowe.

Wypalenie zawodowe

 

Jest to nieprzyjemny etap w naszej codziennej pracy. Nasza praca nie tylko przestała nam sprawiać przyjemność a wręcz jest dla nas uciążliwa. Czujemy uczucie pustki, nieustanne podenerwowanie, stres a czasami zaburzenia w sferze emocjonalnej. Ta irytacja może przenieść się również na nasze życie prywatne (po za pracą). Problemów powodujących stan wypalenia zawodowego może być wiele np. zbyt dużo czasu spędzamy w naszej pracy, nieodpowiednia atmosfera w firmie, terminy z oddaniem projektu, które zaczynają nas „gonić”. Jednym z rozwiązań jest właśnie zmiana miejsca pracy. To on może nam pomóc przezwyciężyć ten stan i na nowo odnaleźć zamiłowanie

Chęć rozwoju

 
 
 

Często dzieje się tak, że w naszej aktualnej pracy robimy cały czas to samo. Wprowadzamy ten sam mechanizm do strony, kopiujemy i wklejamy rozwiązanie do projektu i piszemy raport. Początkowo może wydawać się to świetną opcją bo mamy już doświadczenie w tym i nie stresujemy się żadną inną rzeczą, która może nas zaskoczyć. Po dłuższym czasie będzie nas to jednak nudzić i może to również doprowadzić do wyżej wspomnianego „wypalenia zawodowego”. Stanie w miejscu w świecie IT nie jest dobrym pomysłem, gdy pędząca technologia zmienia się wręcz codziennie. Wtedy warto się zastanowić nad zmianą miejsca pracy, dalszym rozwojem i zdobywaniem nowych doświadczeń.

Większe wynagrodzenie

 
 
 
 

Najczęstszym powodem jednak dla, którego ludzie zmieniają miejsce pracy są pieniądze. Niektóre, firmy nie są w stanie zaspokoić potrzeb danego pracownika a ten decyduje się na opuszczenie danej firmy. Należy wtedy pamiętać o tym, aby nie przeceniać swoich możliwości co coraz częściej się dzieje. To że mamy już np. kilka lat doświadczenia w danej firmie to nie znaczy, że umiejętności będziemy mieli większe. Równie dobrze możemy robić tą samą rzecz codziennie, nie ucząc się nowych technologii a nasze oczekiwania finansowe będą znacznie większe.

Brak pasji do tego co robimy

 
 
 
 
 
 

Każdemu zdarza się popełnić błąd w życiu. Sytuacją taką może być błędna decyzja o rozwoju w danym zawodzie. Możemy pracować jako administrator sieci. Możemy być nawet w tym najlepsi na świecie, ale jeżeli nie będzie nam to sprawiało pasji, będziemy codziennie smutni, że musimy iść do pracy, a nasze zadania określone przez pracodawcę staną się „karą”, to jest to znak, że warto rozważyć zmianę pracy na inną. Taką, którą będziemy lubić.

Negatywne skutki zmiany pracy

 

Zmiana pracy wiąże się również z negatywnymi skutkami, których jest również dużo. Poniżej przedstawię kilka z nich:

Błędne określenie swoich umiejętności

 

Często dzieje się tak, że zawyżamy swoje ego. Po przepracowanych kilku miesiącach jako poczatkujący programista w danej firmie X decydujemy się na zmianę pracy i awansowanie na stanowisko starszego programisty bo potrafimy dobrze napisać prosty program, który wyświetla napis „Hello World”. Taka osoba bez zastanowienia opuszcza daną firmę i wysyła CV do innych firm. Na dziesięć wysłanych aplikacji dostaję tylko jedną odpowiedź z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną. Dowiaduje się z niej jak wielu rzeczy jeszcze nie wie i w jakim błędzie była. Zderzenie z prawdą czasem bywa brutalne a zmiana pracy za wczas w tym przypadku była zjawiskiem negatywnym.

Zmiana pracy po kłótni z szefem

 
 
 

Czasami dzieje się różnie w pracy a twój szef nie zawsze może mieć rację w pewnych sytuacjach. Mimo tego nigdy nie powinieneś się z nim kłócić a tym bardziej odchodzić z pracy pozostawiając po tym negatywne relacje i opowiadając wszystkim wkoło jak w tej firmie było źle. Życie lubi zaskakiwać, a ten szef może np. przejąć firmę do której odszedłeś i w której czujesz się bardzo dobrze.

Opuszczenie pracy na etacie i otwarcie własnego biznesu

 
 
 
 
 

W branży IT pracować możemy z każdego miejsca na świecie i dodatkowo szefem w twojej pracy możesz być ty sam. Powodem dla, którego opuszczamy aktualną, bardzo dobrze płatną pracę może być otwarcie własnej firmy/działalności, która wymaga od nas bardzo dużo czasu jaki musimy zainwestować. Jest to pewne ryzyko albo się uda albo się nie uda. W tym drugim przypadku będziemy musieli zacząć wszystko od nowa. Znaleźć pracę, gdyby w poprzedniej nie było by już dla nas miejsca.

Podsumowanie

 

Aby znaleźć pracę, w której będziemy czuć się pewnie, będzie codziennie cieszyć się, że możemy do niej iść, będziemy się rozwijać a dodatkowo będziemy dostawać odpowiednie wynagrodzenie, które pozwoli zaspokoić nasze potrzeby nie jest stosunkowo łatwo. Trzeba pamiętać o kilku istotnych aspektach takich jak: własnych zainteresowaniach, których jesteśmy świadomi, dobrze napisanym CV aby móc się wyróżnić na tle innych osób, nieustannym rozwijaniu swoich umiejętności, które przez pracodawcę mają największe znaczenie, poświęceniu chwili czasu aby przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej oraz wstępnych testów, bycie świadomym swoich umiejętności i adekwatnego do nich wynagrodzenia.

Skontaktuj się z nami

 
 
 
 
 

Masz jakieś pytania lub chcesz stworzyć swoją własną stronę internetową?

Napisz do nas! Odpowiemy na każde Twoje pytanie.