przyśpieszenie strony internetowej

Jak przyspieszyć stronę internetową?

 

Prędkość działania strony internetowej jest bardzo ważnym elementem przy pozycjonowaniu oraz zdobywaniu nowych klientów. Właśnie klienci! To oni na co dzień korzystają z Twojego sklepu bądź strony robiąc zakupu czy decydują się na korzystanie z usług. Zadbaj o to aby witryna działała błyskawicznie.

W tym wpisie pokażę Ci w jaki sposób można zoptymalizować stronę na wordpressie pod względem szybkości jej działania. Na początku zobacz wynik szybkości działania Twojej strony wchodząc pod ten link: https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=pl i wpisz w polu tekstowym adres swojej witryny.  Po kliknięciu w przycisk “Analizuj” ujrzysz taki rezultat jak poniżej.

 

W okrągłym kółku nad adresem strony będzie znajdowała się aktualna ocena szybkości strony w skali od 1 do 100 punktów. Powyższa strona ma dość wysoką ocenę 83/100

Od czego zacząć aby strona działała szybciej?

 

Na początku należy pobrać odpowiednią wtyczkę – Autoptimize, która pozwoli nam na automatyczną optymalizację strony za pomocą jednego kliknięcia. W tym celu należy zalogować się do naszego panelu admina strony (kokpit wordpress) i przejść do zakładki Wtyczki -> Dodaj nową.

W pasku przeglądarki wpisujemy Autoptimize i klikamy “Enter”.

Pojawi nam się taki rezultat jak na poniższym zdjęciu.

autoptimize-wtyczka-1024x337
 
 

Teraz należy kliknąć w przycisk “Zainstaluj teraz” i po instalacji “Aktywuj”. Ja już mam zainstalowaną wtyczkę dlatego widnieje status na przycisku “Aktywna”. Dzięki tej wtyczce będziemy w stanie poprawić szybkość ładowania się strony nawet o 20-30%. 

Po pomyślnej instalacji i aktywacji wtyczki “Autoptimize” będziemy mogli przystąpić do jej konfiguracji. Jest to banalnie proste. W panelu admina, powinniśmy na samej górze zauważyć, że pojawiła się zakładka “Autoptimize”. Klikamy w nią.

 
 

Na razie nie będziemy zajmowali się zaawansowanymi aspektami konfiguracji (to oczywiście będzie w następnych wpisach) tylko skupimy się na najistotniejszych opcjach.

Bardzo duży wpływ na prędkość strony mają wczytujące się skrypty JavaScript, które przy pierwszym ładowaniu strony mogą się bardzo długo pobierać. W tym celu należy je zoptymalizować. W pierwszej zakładce wtyczki zaznaczamy:

  • Optymalizuj kod JavaScript
  • Agregować pliki JS
  • Łącz również JS w treści strony

w polu tekstowym “Skrypty wyłączone z Autoptimize” nic nie zmieniamy (zostawiamy tak jak mamy).

 

Teraz zajmijmy się optymalizacją naszych stylów strony czyli opcją CSS.

W tym przypadku będziemy potrzebowali włączyć ponowne 3 opcję:

  • Optymalizuj kod CSS
  • Agregować pliki CSS
  • Łącz również CSS w treści stron

dzięki tym opcją nasz arkusz styli będzie znacznie bardziej zoptymalizowany a czas ładowania strony się skróci, dzięki czemu osiągniemy wyższy wynik na  PageSpeed Insights.

 

Ostatnim krokiem jest włączenie opcji “Optymalizuj kod HTML?” w sekcji “Opcje HTML” i zapisanie zmian.

html-autoptimize-1024x308

Czy to wszystko?

 

Tak! To już wszystko, jeśli chodzi o podstawową optymalizację strony. Teraz możesz sprawdzić ponownie jaki masz wynik na stronie i podzielić się nim w komentarzu. Prawda, że proste? W kolejnych wpisach zajmiemy się bardziej złożoną optymalizacją i poruszymy takie tematy jak: Kompresowanie obrazków na stronie czy generowanie Critical Css’a. 

Jeśli wpis się podobał to koniecznie mnie o tym poinformuj.

Jeżeli potrzebujesz pomocy z zakresu: tworzenie stron internetowychtworzenie sklepów online, pozycjonowanie to napisz do nas 🙂 

Do zobaczenia wkrótce!

Skontaktuj się z nami

 
 
 
 
 

Masz jakieś pytania lub chcesz stworzyć swoją własną stronę internetową?

Napisz do nas! Odpowiemy na każde Twoje pytanie.